Změny v úhradě ultrazvukových vyšetření v těhotenství v roce 2020

Poslední zářijový víkend jsem se zůčastnil celostátní konference sekce ultrazvukové diagnostiky v Brně.

Mimo odborné otázky byly intenzivně diskutovány změny v úhradě pojišťoven po Novém roce. Zdravotní pojišťovny začaly preferovat úhradu veškerých detailních ultrazvukových vyšetření v těhotenství pacientkami a jsou ochotny hradit pouze základní ultrazvuková vyšetření s posouzením růstu plodu a základních vitálních funkcí.

Vyplývá z toho, že od Nového roku si mohou těhotné pacientky vybrat mezi základními vyšetřeními, které jim uhradí pojišťovna a tzv. detailním zhodnocením morfologie plodu, které si ale budou muset zaplatit samy.

Prakticky by to znamenalo, že v základním vyšetření můžeme stanovit pouze dynamiku růstu plodu, základní posouzení hrubé anatomie a bazální vitální funkce zda tluče srdce ve standardní frekvenci atd.

Ženy, které budou ochotny si zaplatit detailní vyšetření dítěte za účelem vyšetření možných příznaků genetických nebo morfologických vývojových malformací si mohou vybrat klasický I. trimestrální screening, na kterém se nic nemění (cena i postup budou identické jako doposud), zatím cca 1500,- Kč (od 1.1.2020 bude cena 1600,- Kč). Ve II. trimestru si mohou nově zaplatit detailní scan morfologie plodu, kde je detailní posouzení vývoje jednotlivých orgánů (mozek, srdce, ledviny, trávicí trakt, muskoloskeletální soustava…). Ceny zatím nejsou stanoveny, ale budou se pohybovat kolem 1300,- Kč. Dalším doporučeným vyšetřením bude cca v 36.týdnu těhotenství vyšetření k vyloučení možné pozdní růstové hypotrofie plodu se zhodnocením průtoků krve v pupečníku, děloze a mozkových tepnách. Toto vyšetření rovněž nebude hrazeno ze zdravotního pojištění. Odhaduji, že toto vyšetření bude cca 1000,- Kč. Některé pojišťovny budou následně proplácet celou částku nebo část z těchto vyšetření po vystavení dokladu o absolvování a zaplacení těchto vyšetření.

Tento zmatek, který nastane po Novém roce mě bude nutit vymyslet systém a nacenění těchto vyšetření. V naší ambulanci bude výhodou možnost si vybrat tato vyšetření přímo u nás s ohledem na to, že jako jediný ve Zlínském kraji v rámci soukromé ambulance vlastním veškeré možné licence k provádění superkonziliárních ultrazvukových vyšetření v těhotenství a vlastním rovněž špičkové 2 ultrazvukové přístroje k provádění těch nejdetailnějších vyšetření. V ostatních ambulancích bude postup takový, že si těhotná vybere, zda podstoupí bazální vyšetření u svého gynekologa nebo se rozhodne cestovat do Zlína nebo jiného krajského města, kde si zaplatí tato nadstandardní vyšetření.

V naší ambulanci si zakládám na naprosté svobodě výběru. Tzn. že veškerá vyšetření, která jsou v těhotenství doporučena odbornými společnostmi může těhotná absolvovat kdekoliv (Zlín, Olomouc, Brno, Ostrava, Praha), takže není podmínkou absolvovat tato vyšetření u mě ve Val. Kloboukách, ale klidně ve Zlíně, v Krajské nemocnici T.Bati či na Prediku atd. Rovněž naprosto respektuji, když mi těhotná sdělí, že tato vyšetření nechce absolvovat z jakéhokoliv důvodu.

Většina z nás, co provádíme tato superkonziliární vyšetření jsme se shodli, že vyšetření, která mají pomoci detekovat závažná onemocnění dětí by měla být hrazena pojišťovnami a ženy by měly mít možnost si zaplatit nadstandarní vyšetření jiného charakteru. S touto realitou ale bohužel zatím nelze nic dělat, pouze mohu slíbit, že u každé ženy provádím ultrazvuková vyšetření při každé návštěvě v naší ambulanci, ale s ohledem na výrazné náklady k pořízení kvalitního ultrazvukového vybavení a cenovou politiku pojišťoven, budu nucen přistoupit od Nového roku k vystavení ceníku vyšetření, která si budou moci těhotné vybrat.

Pro zajímavost uvádím ceníky vyšetření jiných pracovišť:

https://www.kntb.cz/userfiles/Cenik_placenych_sluzeb_GP.pdf

http://prediko.cz/cenik-nehrazenych-vykonu

http://usgpol.cz/o-centru/cenik-vykonu

https://prenatal.cz/cenik-vykonu/

http://cfm.fnol.cz/cenik

Více o ambulanci ...

Naše ambulance poskytuje komplexní gynekologickou péči a ultrazvukovou diagnostiku, včetně vyšetření v těhotenství, ultrazvukovou diagnostiku v průběhu celého těhotenství, superkonziliární screeningová vyšetření, možnost provedení invazivních i neinvaziních genetických vyšetření (AMC, CVS, NIPT).

MUDr. Milan Kovalčík

Kontakt

MUDr. Milan Kovalčík s.r.o.

Valašskokloboucká poliklinika
Krátká 798
766 01, Valašské Klobouky

tel.: 577 042 128

Ordinační hodiny

  • PO 8.00 - 14.00
  • ÚT 7.00 - 13.00
  • ST 10.00 - 16.00
    16.00 - 18.00 (pouze pro objednané pacientky)
  • ČT 7.00 - 13.00
  •   8.00 - 12.00

MUDr. Milan Kovalčík s.r.o., IČ: 293 66 658
Made by invence - advertising/new media via YooTheme Famework. All rights Reserved.